Otwarcie wakeparku i brodzika przy basenie odkrytym, wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych, ale przede wszystkim ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów wypoczynkiem nad jeziorem bielawskim – tak wygląda kończący się już sezon letni. W tym roku Bielawa ponownie przygotowała nowe atrakcje dla wszystkich, którzy chcieli spędzić ciepłe dni nad jeziorem. Miłośnicy pływania mieli do dyspozycji piaszczystą i strzeżoną przez ratowników plażę oraz wypożyczalnię kajaków, rowerów wodnych i SUP-ów (tegoroczna nowość – pływanie odbywa się na desce z wiosłem). Od otwarcia sezonu do końca wakacji, plażę nad jeziorem odwiedziło około 40 tysięcy osób. Blisko 2,5 tysiąca osób wypożyczyło natomiast kajak, rower wodny lub SUP.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również basen odkryty, na którym podczas wakacji wypoczęło w sumie około 33 tysięcy osób. Strzałem w dziesiątkę okazała się nowa atrakcja wybudowana przez miasto z myślą o najmłodszych. Brodzik przyciągnął bowiem jeszcze większą liczbę mieszkańców i turystów z małymi dziećmi. Jednak największym hitem tegorocznego sezonu było otwarcie toru do wakeboardu. Mimo krótkiego okresu funkcjonowania, z nowej atrakcji skorzystało kilkuset miłośników aktywnego wypoczynku. Jezioro jest również centrum imprez sportowo-rekreacyjnych.

To tutaj odbyły się takie wydarzenia jak między innymi: Regałowisko, Sudeckie Żagle, Bike Maraton, półmaraton biegowy, Sowiogórski Maraton Rowerowy, Dni Bielawy, Zlot Foodtrucków (tegoroczna nowość), Międzynarodowy Zlot Motocyklowy i Ogniste Zakończenie Lata (tegoroczna nowość). Już niedługo odbędzie się tutaj II Bieg Gladiatora.

Powyższe wyniki pokazują jak dużym zainteresowaniem cieszy się z roku na rok jezioro bielawskie. Widać, że zakup akwenu, systematyczne inwestycje i szeroka promocja jeziora bielawskiego przynoszą efekty w postaci dużego ruchu turystycznego. Działania miasta dostrzegła w tym roku kapituła jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów gospodarczych - „Muflony”.

Bielawa otrzymała statuetkę w kategorii Metamorfoza 10 lecia pokonując 28 samorządów, instytucji i firm z powiatów: wałbrzyskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego i kamiennogórskiego. Miasto zdobyło nagrodę za zakup jeziora bielawskiego, zrealizowane inwestycje, które całkowicie odmieniły jego oblicze i stworzyły możliwości rozwoju dla regionu, a także za szeroką promocję akwenu.